Często zadawane pytania

Zamierzam jechać do Chorwacji samochodem, co powinienem wiedzieć?

Chorwacja jest w Unii Europejskiej, nie jest jednak jeszcze w strefie Schengen, trzeba więc spodziewać się kontroli granicznej – członkowie państw U.E. potrzebują ważny dokument aby dostać się do tego kraju (paszport lub dowód osobisty). Upewnij się, że masz ważne OC, prawo jazdy i dokument rejestracyjny samochodu. Samochód wjeżdżający do Chorwacji powinien być zaopatrzony w apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, zestaw zapasowych żarówek. Na terenie Chorwacji obowiązkowa jest jazda w pasach bezpieczeństwa. Kierowca nie może przekroczyć limitu 0,5‰ alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzieci przed 12 rokiem życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu.

Jaką walutę powinienem brać do Chorwacji?

Na początku 2015 roku Chorwacja nadal używa waluty narodowej – Kuna. Nie musisz koniecznie brać ze sobą do Chorwacji obcej waluty, jako że na miejscu, w Vodice jest wiele kantorów wymiany walut i kilka banków. W samej miejscowości możesz także wypłacać pieniądze z bankomatów, które podają dokładny kurs wymiany na walutę chorwacką. Jeśli podróżujesz samochodem, opłaty autostradowe można także realizować za pomocą kart płatniczych.

Jakie przedmioty warto zabrać ze sobą do Chorwacji?

Plaże Chorwacji są kamieniste, zalecane są więc gumowe buty plażowe do chodzenia / pływania. Słońce w Chorwacji świeci mocno, nie zapomnij więc o kremie do opalania z odpowiednim filtrem, szczególnie na pierwsze dni pobytu. Dobrze jest też mieć środek przeciw komarom. Kierowcą polecamy zaopatrzyć się w dobre okulary przeciwsłoneczne. W Vodice dostępna jest apteka, ale zawsze warto zabrać ze sobą właściwe lekarstwa. Nie martw się jednak, jeśli czegoś zapomnisz, w Vodice jest mnóstwo sklepów gdzie spokojnie można kupić wszystko, czego będziesz potrzebować.

Czy Vodice to dobre miejsce na urlop z dzieckiem?

Jak najbardziej! W naszych apartamentach oferujemy składane łóżeczko dla dziecka a sami Chorwaci uwielbiają dzieci i zawsze są do nich przyjaźnie nastawieni! W samej miejscowości jest także sporo atrakcji dla dzieciaków, od wycieczek łódkami, rejsy większymi statkami, po gumowe zjeżdżalnie na morzu. Niedaleko hotelu Punta w Vodice jest także plaża z bardzo płytką wodą, znakomita dla małych dzieci.

Jakie są ceny w restauracjach w Chorwacji?

Zależnie od tego, czego szukasz, posiłek w Chorwacji może kosztować od 40-50 kun do 150-200 kun za osobę. Pizza czy sałatka zazwyczaj są tańsze, kosztując około 40-50 kun, ryba w restauracji może kosztować od 80 kun za posiłek. Przekąski na plaży, takie jak naleśniki kosztują od 15 kun. Napiwki za obsługę w restauracjach nie są zazwyczaj wliczane w cenę posiłku. Jeśli możemy polecić kilka lokali w samych Vodicach, dobrą pizzę można zjeść u Tony’ego w centrum miasteczka. Restauracja Rustica oferuje natomiast znakomite dania kuchni chorwackiej. W pobliskim miasteczku Tribunj polecamy niewielką knajpkę u Ante’go, tuż nad brzegiem morza. Warto także zajrzeć do Santa Maria w Vodice, szczególnie jeśli wybieracie się na obiad z dziećmi, mają tam smaczne dania, a w restauracji mieszka ogromna papuga!

Czy można opalać się w Chorwacji topless?

Całkiem sporo turystek na okolicznych plażach opala się topless, za Vodice jest nawet mała plaża nudystów, nie jest to więc coś, co uznaje się tutaj za nieodpowiednie. Warto jednak pamiętać, że obsłudze restauracji może nie spodobać się wejście do lokalu w stroju plażowym.